Kolejny rok włocławski samorząd proponuje i zachęca mieszkańców Włocławka do zadbania o własne zdrowie.

  1. Seniorzy (osoby w wieku 65+) mogą zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej, której powikłania mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Od końca września do połowy listopada szczepionki będą dostępne we wszystkich przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej (nie trzeba być zapisanym na listę pacjentów MZOZ). Ze szczepień będzie mogło skorzystać 2 400 włocławian. Urząd Miasta na realizację programu przeznaczył 101 400 zł. W poprzednich 2 latach w ramach programu zaszczepiło się 2 328 osób.
  1. Dla seniorów (osób w wieku 65+) leczących się z przewlekłego nieżytu oskrzeli i astmy oskrzelowej przewidziane są szczepienia przeciwko pneumokokom (bakterii – dwoince zapalenia płuc), które są odpowiedzialne za szereg chorób o ciężkim przebiegu, w tym inwazyjną chorobę pneumokokową – zapalenie opon mózgowych lub sepsę. Szczepienia można wykonać we wszystkich przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz w Przychodni Pulmonologiczno-Alergologicznej w Zespole Przychodni Specjalistycznych na ul. Wyszyńskiego do 31 grudnia br. Dodatkowym warunkiem jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o leczeniu.  Ze szczepień będzie mogło skorzystać 150 włocławian. Urząd Miasta na realizację programu przeznaczył 22 500 zł. W poprzednich 2 latach w ramach programu zaszczepiło się 149 osób. Szczepienia w 50% są finansowane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
  1. Wszyscy mieszkańcy (bez ograniczeń wiekowych) mogą wykonać badania diagnostyczne wykazujące zakażenie wirusem wirusowego zapalenia wątroby typu B i C odpowiedzialnym za szereg poważnych chorób, w tym raka wątroby. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w punktach laboratorium Vitalabo przy ul. Chopina 45/2 i Wiejskiej 31. Zapraszamy do 15 grudnia. Badania w ramach programu będzie mogło wykonać 150 włocławian. Urząd Miasta na realizację programu przeznaczył 1 575 zł. Badania w 50% są finansowane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
  1. Rada Miasta Włocławek w kwietniu br. uchwaliła kontynuację programu szczepień dziewcząt 12-letnich przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) sprawcy m.in. chorób nowotworowych szyjki macicy u kobiet. Niestety, ze względu na niedostępność szczepionki Gardasil na rynku polskim, program nie może być obecnie realizowany. Czekamy na informację od producenta, który stara się zaspokoić ogólnoświatowe zapotrzebowanie. W I edycji programu, w latach 2016-2018 zaszczepiono 348 dziewcząt. Koszt realizacji wyniósł 170 504 zł. (159 866 zł – środki miasta, 10 638 zł – pozyskano dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia).

Osoby zainteresowane profilaktyką zdrowotną zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Włocławek (tel. 54 414 43 87)